Anadolu'da yıllarca ekilen soyu muhafaza edilmiş GDO'suz. Yerli cins, doğal İlk günkü orjinalliğinde özlediğimiz tad ve kokuda lezzetli sebze ve meyve tohumlarını satışa sunuyorum.  Biliyorsunuz manavdan,marketten,pazardan aldığımız sebze ve meyvelerden bir tat alamaz olduk. Örneğin aldığımız domatesi yerken domates mi yiyoruz, salatalık mı yiyoruz belli değil, ne tad var ne koku. Hepsi tornadan çıkmış gibi, kesiyoruz içi ya kof ya su dolu çıkmaktadır. Süt mısır diye hayvan yemi mısırları insanlara yedirmekteler. Çocuklarımız bazı sebzelerin orjinal tatlarını dahi bilmemektedir. Tohumlar ilaçlı ve boyalı olmayıp tamamen doğal haldedir. Kendi ürettiğim sebzelerin tohumlarıdır. Not: Tohumlar kesinlikle ithal ve hibrit değildir.  Anadolunun çeşitli yörelerine ait araştırma sonucu toplanmış yerli cins sebze meyve tohumlarıdır. Yetiştireceğiniz sebzelerin tohumlarını alarak seneye kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Tohum Cimlendirme
#
#
#
#
Tohum Çeşitleri ve Fiyat
Menü
Yorumlar
FACEBOOK
ENGİNAR FİDESİ- HAKİKİ BAYRAMPAŞA ENGİNAR FİDESİ VE TOHUMU

 

Fide stoku bitmiştir, tohum satışı devam etmektedir..

YENİ BAŞLAYANLAR VE AMATÖR YETİŞTİRİCİLER İÇİN ENGİNAR YETİŞTİRMEDE YARDIMCI BİLGİLER

FİDEDEN YETİŞTİRMEK.: Bahçenize tek sıra ekecekseniz 125 Cm aralıkla, sıralar halinde dikecekseniz sıra arası 140 Cm, Fide arası 125 Cm olmalıdır. 25X25X25 (En,boy, derinlik). ocaklar açınız. İçine yarım kürek yanmış çiftlik gübresi koyarak içindeki toprakla karıştırınız. Çukur içindeki toprağı hafif açtırıp, fideyi boyuna göre yarısına kadar
çukura koyunuz ve çukur içindeki toprakla kökünü doldurup hava almaması için hafifçe bastırınız. Çukurun içine su doldurup, geri kalan boşluğu bahçe toprağı ile doldurunuz ve toprağı hava almaması için hafifçe bastırınız. Gönderilen fideler dikime hazır olduğundan asla dış yapraklarını yolmayınız.

TOHUMDAN ENGİNAR YETİŞTİRMEK: Enginar yetiştiriciliği zor bir uğraş değildir. Aldığınız tohumları bir gün hafif ılık suda bekletiniz.( 1000/6 lık hümik asitte tutarsanız çimlenme süresi azalacak ve kalitesi artacaktır). Suda tutuğunuz Enginar Tohumlarını Derin Viyole, Çimlendirme poşetlerine veya Kağıt Bardaklara içine torf toprağı (Tercihen 2 Kısım yanmış elenmiş gübre, 1 Kısım İnce derekumu ve 1 Kısım elenmiş Bahçe toprağı) konmuş kaplara 2 Cm derinliğe ekiniz. Sulayarak kapları Ilık, karanlık bir yerde çimlendirmeye bırakınız. Bu arada toprağın devamlı nemli kalmasını sağlayınız fakat aşırı sulamadan kaçınınız. Tohumlar çimlenip toprak yüzeyine çıkınca ışık alan ve güneş gören bir yere alınız. Fideler 15-20 Cm olunca esas yerlerine dikiniz.

BAKIM..:

SULAMA:Hasat dönemine kadar kurak havalarda haftada bir defa su veriniz. Hasattan sonra bir defa daha su veriniz, daha sonra hiç su vermeyiniz. Bitkinin yaprakları sararıp kuruyacaktır. Bitki uykuya geçecektir. Bu normal bir durumdur. Son baharda yağmurlarla birlikte bitki uyanacak ve tekrar sürgün verecektir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde kış ılıman geçtiğinden  son baharın sonuna doğru bitki su verilerek uyandırılır.

GÜBRELEME..:Son  baharda bitkinin  kökünü yanmış çiftlik gübresi ile gübrelemek gerekmektedir.

SÜRGÜN (FİDE) AYIRMA..:Kışa girerken ve ilk baharda bitkinin vereceği sürgünler bitki kökü hafifçe açılarak hasar vermeden ana gövdeye bağlı olan sürgünler(fideler) ayrılarak temizlenir. Böylelikle ana bitkinin sürgünlerce kuvvetinin alınmaması sağlanır.

ÇOĞALTMA (ÜRETME): Son bahar ve ilk baharda anadan ayrılan sürgünler başka yerlere dikilerek  üretme yapılabilir, böylelikle enginar bahçemiz genişlemiş olur.

HASAT.:Enginar hasadı başlar açılmadan, sertleşmeden yapmak gerekmektedir. Enginarın taze olup olmadığını pazar ve marketlerde  sapından sallayarak anlamak mümkündür. Taze olan enginar  başı rahatça sallanır, bayat olan ise rahatça sallanmaz.

======================================

YERLİ CİNS HAKİKİ BAYRAMPAŞA ENGİNAR FİDESİ

Fideler geleneksel yöntemle üretilmiş  anadan ayrılmış  genç ve dikime hazırdır.

Cins olarak aranan en iyi çeşit..   Hibrit, F1 ve GDO’lu  ve İthal değildir..

Aynı fideden beş yıl ürün alabilirsiniz. Bir kere dikin rahat edin.

Üretim yeri: Bursa – Yenişehir

Bayrampaşa Enginar fidesi: Adet fiyatı: Stok bitmiştir

Sakız cinsi Enginar Tohumu: 10 adet 12.- TL. Satış devam etmektedir.

 

 


 

Yorumlar

Yorum yapın