Anadolu'da yıllarca ekilen soyu muhafaza edilmiş GDO'suz. Yerli cins, doğal İlk günkü orjinalliğinde özlediğimiz tad ve kokuda lezzetli sebze ve meyve tohumlarını satışa sunuyorum.  Biliyorsunuz manavdan,marketten,pazardan aldığımız sebze ve meyvelerden bir tat alamaz olduk. Örneğin aldığımız domatesi yerken domates mi yiyoruz, salatalık mı yiyoruz belli değil, ne tad var ne koku. Hepsi tornadan çıkmış gibi, kesiyoruz içi ya kof ya su dolu çıkmaktadır. Süt mısır diye hayvan yemi mısırları insanlara yedirmekteler. Çocuklarımız bazı sebzelerin orjinal tatlarını dahi bilmemektedir. Tohumlar ilaçlı ve boyalı olmayıp tamamen doğal haldedir. Kendi ürettiğim sebzelerin tohumlarıdır. Not: Tohumlar kesinlikle ithal ve hibrit değildir.  Anadolunun çeşitli yörelerine ait araştırma sonucu toplanmış yerli cins sebze meyve tohumlarıdır. Yetiştireceğiniz sebzelerin tohumlarını alarak seneye kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Tohum Cimlendirme
#
#
#
#
Tohum Çeşitleri ve Fiyat
Menü
Yorumlar
FACEBOOK
PRATİK TOHUM ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

TOHUM ALMADA FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER

1-Tohum alınacak meyvenin seçimi: Tohumu alınacak meyva (sebze) türünün en iyi örneğini temsil eden sağlıklı, iri, erken olgunlaşanlardan seçilir. Tam olarak olgunlaşmamış tohumlar çimlenmez, meyve vermez. Olgunlaşan tohumlar diğerlerine göre daha hafiftir.(İçi boş olanlar hariç)

İlk olgunlaşan meyvelerden alınan tohumların erken meyve verdikleri bilinmektedir..

2-Tohum alma zamanının tesbiti :Meyvenin tam olgunlaşmış olması gerekmektedir. Domateste yumuşama ve buruşma, Patlıcanda irileşme, kabuğunun kalınlaşması renginin  balmumumsu sararması, salatalık ve kabakta irileşme kabuğunun sararması, Biberde meyvenin kızarması ve kabuğunun kuruyup, incelmesi tohum alma zamanını işaret eder.

Fasulye, bezelye,bakla, lahana,karnıbahar,burokoli,, turp tohumları içinde olan baklalar tamamen kurur ve sararır.

Soğan, pırasa,havuç,marulda kuruyan gövde ve çiçeklerin ucunda olan kapsuller meydana gelir ve kuruyup sararır.

Domatesten Tohum Alma:Tohum alınacak meyveler dalından koparılarak  sapı aşağı gelecek şekilde serin bir yerde birkaç gün olgunlaşmaya bırakılır. Sonra kesilerek veya ezilerek tohumu alınır..

3-Yıkayarak tohum çıkarma: Domates, parlıcan,salatalık,kabak önceden parçalara ayrılarak meyveler içi su dolu kap içine konur. Suyun içinde meyveler ezilir. Dolgun ve sağlam tohumlar suyun dibine çöker, içi boş ve olgunlaşmamış tohumlar suyun üzerine çıkar. Suyun üzerine çıkan tohumlar. alınarak atılır.

Suyun dibinde kalan tohumlar süzülerek alınır ve tekrar yıkanır.Süzülen tohumlar elek gibi alttan ve üstten hava alacak şekilde gölgede  havadar bir yerde kurutulmalıdır. Örnek: Alttaki resimler.

Fasulye,bezelye,bakla,lahana,brokoli,turp baklaları güneşte kurutulup kabukları ezilir ve rüzgarda savrularak tohumları alınır.

Soğan,pırasa,havuç, marul kapçıklarıda ovalanıp üfleyerek tohum kabukları atılır ve tohumlar alınır.

Kavun, Karpuz çekirdekleride meyveleri ezilerek çekirdekleri çıkarılır ve yıkanıp kurutulur..

Tohumlar kesinlikle güneşte kurutulmamalıdır. Güneş fazla su kaybına ve tohuma zarar verir.

Kurutulan tohumlar etiketlenerek paketlenir ve üzerine tarih yazılarak saklamaya alınır.

4-TOHUM DEZENFEKTE ETME

Tohumların  çimlenme ömürlerini uzun süre koruyabilmeleri için tohumları saklamadan önce dezenfekte etmeliyiz. . Tohumlarda bulunan mikroplar, mantarlar, virüsler, bakteriler ve böcekleri böylece uzaklaştırmış oluruz. Ayrıca hastalıkların diğer bahçelere de taşınmasın önüne geçmiş oluruz..
Sarımsak solüsyonu ile yıkama: Birkaç diş sarımsağı ezerek  bir-iki  bardak suya koyup üzerini kapatarak beklemeye bırakın. Bir gün bekletin. Elde ettiğiniz solüsyonla kuru tohumları yıkayıp kurutun.

Kekik solüsyonunda yıkama: Bir avuç kekiği bir sürahi kaynar suya koyun ve bir gece soğumasını  bekleyin. Bu suyla tohumları yıkayıp kurutun.

Sirkeli suyla yıkama: Bir ölçü sirke, 10 ölçü suyla hazırlayacağınız doğal sirkeli suda tohumları yarım saat kadar bekletip kurutun..

Pratik saklama bilgileri için lütfen “Tohum Saklama” linkine bakınız….

www.yerlitohum.com kolaylıklar diler…

Yakın plan görüntü için resmin üzerine tıklayınız…

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Çıkarma İşlemi

Tohum Torbası

Tohum Torbası

Tohum Kurutma işlemi ve Saklama torbaları

Tohum Kurutma İşlemi

Tohum Kurtma işlemi

Tohum Kurutma aparatı

Yorumlar

Yorum yapın