Anadolu'da yıllarca ekilen soyu muhafaza edilmiş GDO'suz. Yerli cins, doğal İlk günkü orjinalliğinde özlediğimiz tad ve kokuda lezzetli sebze ve meyve tohumlarını satışa sunuyorum.  Biliyorsunuz manavdan,marketten,pazardan aldığımız sebze ve meyvelerden bir tat alamaz olduk. Örneğin aldığımız domatesi yerken domates mi yiyoruz, salatalık mı yiyoruz belli değil, ne tad var ne koku. Hepsi tornadan çıkmış gibi, kesiyoruz içi ya kof ya su dolu çıkmaktadır. Süt mısır diye hayvan yemi mısırları insanlara yedirmekteler. Çocuklarımız bazı sebzelerin orjinal tatlarını dahi bilmemektedir. Tohumlar ilaçlı ve boyalı olmayıp tamamen doğal haldedir. Kendi ürettiğim sebzelerin tohumlarıdır. Not: Tohumlar kesinlikle ithal ve hibrit değildir.  Anadolunun çeşitli yörelerine ait araştırma sonucu toplanmış yerli cins sebze meyve tohumlarıdır. Yetiştireceğiniz sebzelerin tohumlarını alarak seneye kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Tohum Cimlendirme
#
#
#
#
Tohum Çeşitleri ve Fiyat
Menü
Yorumlar
FACEBOOK
TOHUM ÇİMLENDİRMEDE YARDIMCI BİLGİLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tohum ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

………TOHUM ÇİMLENDİRİLMESİNDE YARDIMCI BİLGİLER…..

 

1-KAP SEÇİMİ: Tohum çimlendirme viyolleri, tohum çimlendirme poşetleri, plastik bardaklar,tohum miktarına göre 20X60 Balkon saksısı veya meyve sandığı kullanabilirsiniz.

Fide yetiştirme ve Tohum Saklama poşeti-Bio Çözünür

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not:Bio çözünür(toprakta kendi eriyen) tohum çimlendirme ve fide poşetlerini  sitemizdeki “Diğer Ürünler” linkinde bulabilirsiniz..

 

 2-ÇİMLENDİRME TOPRAĞI NASIL HAZIRLANIR ?

 

 

2 kısım yanmış elenmiş çiftlik gübresi + 1 kısım ince elenmiş dere kumu +1 kısım elenmiş bahçe toprağı homojen olarak karıştırılır. Bunlar bulunamıyorsa Zirai tohum,ilaç satıcılarından veya marketten torf toprağı alınır.  Hazır torflarda yeteri kadar bitkiye faydalı vitamin ve mineral olmadığından elenmiş çiftlik gübresi katılması iyi olur.

Hazırladığınız topraktan ektiğiniz tohumların üzerini örtmek için bir miktar ayırınız. Bu ayırdığınız toprağa kapak toprağı denir.

(İsteyenler sitemizdeki “Bitki Besinleri” linkine tıklayarak  Özel Genel amaçlı  Torf  ve  Elenmiş Gübre temin edebilir)

3-EKİM :

 

ÖNCE FİDE YAPILACAK SEBZELER

 

Domates,Biber, patlıcan , marul, Reyhan gibi küçük tohumlar: Viyollere veya uzun saksılara, sandıklara  15 Cm kalınlığında toprak doldurulur. seyrek serpme şeklinde veya 5 x 5 x 5 aralıkla tohumlar dizilir üzeri  aynı toprakla 2-3 mm kapatılıp hafif bastırılarak havası alınır ve fıs fısla veya yağmurlama şeklinde hafif sulanır. Fazla sulanırsa tohumlar yüzeye çıkar ve toprağa tutunamayıp ölürler. Üzerleri naylonla kapatılarak sera etkisi yaratılır ve çabuk ısınıp çıkmaları sağlanır. Bu arada sık sık toprak nemin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Not. Bu arada tohumların isimleri yazılarak karışmaması için işaret konmalıdır.

Tohumlar filizlenip 1-2 Cm olunca üzerindeki naylon alınır ve hava almaları sağlanır.

Bu dönemden sonra sabah bir saat, öğleden sonra bir saat direkt güneş olmamak üzere güneşlenmeleri sağlanır. Bu arada hafif rüzgar olursa iyidir, fidelerin gövdelerinin sağlamlaşması sağlanır. Bu işleme PİŞKİN fide yapma denir.

YASTIK NEDİR: Sebze fidelerinin yetiştirildikleri özel yerlere yastık adı verilmektedir. Bunlar, sera içinde olabileceği gibi, sandık, kasa, saksı veya değişik kaplar olabilir.Domates, biber ve patlıcan gibi sebzelerde erken ürün çıkarabilmek ve ilkbahar donlarından korunabilmek için yastıklarda fide yetiştirilip ilkbahar soğukları geçtikten sonra fideleri tarlaya dikerek önemli ölçüde erkencilik ve yıl boyunca alınan ürün toplamında bir artış sağlanır.

Tohumlar direkt yerlerine de ekilebilir fakat bunun riski tohumu böcek ve kuşların yemesi, yeterli, ısı ve nemin devamlı sağlanamaması, homojen derinliğe ekilememesi ve yabancı otlar tarafından fidelerin kaplanması ve vitaminsiz kalması sakıncası vardır. Ayrıca  % 100 ünün çimlenememesi durumunda sıraların kırık tarak gibi seyrek kalması ve yer kaybı riskleri de mevcuttur.

YASTIĞIN YÖNÜ (Tohum Ekilecek yer): Yastıklar hakim rüzgar yönü kapatılarak kuzey tarafı kapalı olmalı ve güney veya güney batıya hafif meyilli olmalıdır.

TOHUMLAR NE KADAR DERİNE EKİLİR. Genel kaide tohumun eninin üç katı kadar derine ekilir. Örn. Domates, biber gibi küçük tohumlar 3-4 mm, Fasılye gibi iri tohumlar 3-4 cm derine.

YASTIĞA TOHUM EKİMİ: Normal ekim sıcaklığı  bitki cinslerine göre 15-30 dereceler arasıdır. Tohumlar 8-10-12cm aralıklarla açılan çizgilere ekilir ve tohumların üzeri 0,5-1cm harç tabakası gelecek şekilde çizgiler iki yandan kapatılır. Ekilen tohumların üzeri  hafifçe bastırılarak  havası alınır, ince süzgeçli kovalarla  veya spreyle sulanır.

Sebze tohumlarının çimlenmesi için toprak  sıcaklıkları şöyledir:
–Domates 12-18 dereceden fazla,
–Biber 16-20 dereceden fazla,
–Patlıcan 19-24 dereceden fazladır.

–Salatalık17-24 dereceden fazladır

ŞAŞIRTMA-ESAS YERLERİNE AKTARMA

Fideler ele alınacak  kıvama gelince  toprağı ile birlikte alınarak esas yerlerine dikilir, bu işleme ŞAŞIRTMA denir. Şaşırtma yani fidelerin esas yerlerine dikilmesi bulutlu ve serin havalarda,ve tercihen güneş batmasına yakın, havanın serinleme zamanı olmalıdır.

 

KARPUZ-KAVUN-SALATALIK- KABAK,LAHANA, KARNABAHAR,BROKOLİ,BÜRÜKSEL LAHANASI,KARA LAHANA,KEREVİZ,KIRMIZI PANCAR,PAZI  GİBİ İRİ TOHUMLAR:

 

Ekmeden önce bir gece hafif ılık suda bekletilirse daha erken çimlenmeleri sağlanır.

İri gözlü viyollere, Plastik bardaklara, veya çimlendirme poşetlerine  yukarıda belirtilen toprak  doldurularak tohumlar  bir Cm. derine  bir birinden ayrı iki tohum ekilerek yedeklenir  ve sulanır. Üzerleri  şeffaf naylonla kapatılarak sera ortamı yaratılır. Fide boyları 2-3 Cm olunca naylon açılarak hava almaları sağlanır.

Ektiğiniz iki tohumunda çıkması halinde fideler büyüdükten sonra toprak ortadan bıçakla kesilerek fideler birbirinden ayrılır, böylece iki fideniz olmuş olur.

Fide boyları 10-15 Cm olunca  dış ortama esas yerlerine dikilir.

Not. Fideleme işlemini kapalı balkon gibi bir yerde yapıyorsanız ışık kaynağına yakın yerde yapmalısınız, aksi halde fideleriniz devamlı ışığa doğru büyür ve cansızlaşıp devrilebilirler.

 

 

DIŞ ORTAMA  DİREKT YERLERİNE EKİLECEK TOHUMLAR:

 

Mısır, fasulye, bakla, bezelye, bamya, börülce,  Ayçiçeği,Soğan, sarımsak. Patates, yer elması yumrusu,  Bu sebzeler tek tek yerlerine ekilir.

Bu bitkilerin dış ortama ekilebilmeleri için toprak ısısının en az 15-18 dış ortam ısısının 20 derecelere oturması lazımdır. Marmara bölgesi için Mayıs ayı başları gibi…

 

SERPME OLARAK DİREKT YERLERİNE EKİLECEK TOHUMLAR..

 

Havuç, Ispanak, Turp (Ekilecek tohum az ise tek tek sıravari ekilmelidir).Roka,  Semizotu,maydanoz,  dereotu, tere serpme olarak ekilir, tırmıkla toprak karıştırılır ve tohumların üzeri bastırılarak yağmurlama şeklinde sulanır.

Not. Serpme olarak ekilecek küçük boyuttaki tohumları ekmeden önce elenmiş kum veya toprakla karıştırıp serpiniz, böylece tohumlar homojen dağılacak ve kümelenmeleri önlenecektir.

4-TOHUM NE KADAR DERİNE EKİLMELİDİR ?

 

Genel kaide: Tohum eni ne kadar ise üç misli derine  ekilmelidir.

Çok derine ekilen tohumlar, çimlenmeleri için gerekli ısı ile havayı bulamayacakları için, üstlerindeki kalın toprak tabakasını delip yüze çıkamazlar. Yeteri kadar derine ekilmeyen tohumlar ise, yetişmeleri için gerekli nemden yoksun kalacaklarından çimlenip gelişemezler.

Tohumun atılacağı derinliği hesaplarken, şunlara dikkat etmeliyiz:

• Tohum taneleri ne kadar küçükse, toprakta o kadar az derine gömülmeli.

• Yağışı az olan yerlerde, toprağın üst tabakaları daha kuru olacağı için, tohumu derince ekmeli. Buna karşılık, yağışı bol bölgelerde, tohum yüze daha yakın ekilebilir.

• Kumlu topraklarda tohumu daha derine, killi topraklarda ise daha yüze yakın ekmelidir.

 

5-İLK TOHUM EKİMİNDE SULAMA NASIL OLMALIDIR ?

 

Tohumları ekmeden önce tohum ekeceğiniz yeri (tohum yatağı) bolca sulayınız ve toprağın suyu çekmesini bekleyiniz. Sonra tohumları ekip hafif bastırdıktan sonra tekrar  yağmurlama şeklinde veya  fıs fısla sulayınız.

Tohum çimlendirme aşamasında sulama suyuna %06 (Bir litreye 6 Gr.) Humas (organiktir) koymak çimlenme oranını, süresini ve kalitesini arttırmaktadır.

Not: HÜMİK ASİT–Humas :Bulamayanlar sitemiz ürünler kısmında bulunan “Toprak Düzenleyiciler “linkine tıklayarak  temin edebilirler.

 

6-EVDE YETİŞTİRDİĞİM  FİDELERİ BAŞKA YERLERE NAKLETMEDEN ÖNCE NE YAPABİLİRİM ?

 

Fidanlar dışarı çıkarılmadan önce sertleştirilmeli ve nakledilme şoku yaşamamaları için iklime alıştırılmaları gerekir.(Pişkin fide yapma işlemi).Fidanları dışarı ekmeden 1 veya 2 hafta önce gündüz vakti, yağmur ve fazla rüzgar gelmeyecek bir yer bulun ve fidanınızı dışarı çıkartın, akşama doğru, havalar soğumadan önce de fidanlarınızı eve geri alın. Mümkünse fidanlarınızı sertleştirme ve dışarıya alıştırma işlemini don mevsimi geçtikten sonra, hava sıcaklıkları 15 derecenin üzerine çıkınca uygulamaya başlayın. Çok fazla sıcak günlerde 1-2 saat güneşlendirmek yeterlidir.

 

7- FİDE YAPMAYA NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM ?..

Lütfen dikkat: Tohum ekmeye başlamak için hava sıcaklığının değil toprak sıcaklıklarının  18-20 derecelere oturması ve gece gündüz sıcaklık farkının 3-5 derecelerden fazla olmaması gerekir. Tohum sıcaklığı hissederek  Bahar geldiğini anlar ve çimlenir.

Erken ekilen tohumlarda  embriyo uyanamaz dolayısıyle tohum çürüyebilir. Öte yandan tohum ektiğiniz  kapları koyduğunuz  yer örn.Mermer, kalebodur gibi ortamların da sıcaklığının 18-20 derecelerde olması lazımdır.

 

Genel kaide olarak Fidelerin dış ortama alınacağı yani şaşırtma yapılacağı tarihten altı hafta geriye gidilerek tohum ekimi yapılır.

Bu işlem bölgelerin özelliklerine göre değişebilir. Örn. Akdeniz ve Ege bölgesi hava sıcaklıkları daha yüksek olduğu için bitki daha hızlı geliştiğinden süre kısa tutulabilir.

Bulunduğunuz bölge ve rakıma göre  ekim tarihini kendiniz belirleyebilirsiniz..

 

Tohum Çimlendirme  Torfu  Perlitli Gübreli : İsteyenler Sitemizde bulunan  “Bitki Besinleri” linkine tıklayarak  temin edebilirler..

www.yerlitohum.com kolaylıklar diler.

Viyole tohum ekimi işlemi

Viyole tohum ekimi işlemi

 

 

 

 

 

Tohum ekiminden sonra üzeri,ni naylon ile örterek sera ortamı yaratılması

Tohum ekiminden sonra üzerini naylon ile örterek sera ortamı yaratılması

Tohum Testimiz...

Tohum Testimiz…

 

Domates fidelerimiz. Ekim Tarihi.17.4.2015 Fotoğraf Tarihi:9.5.2015

Domates fidelerimiz.
Ekim Tarihi.17.4.2015
Fotoğraf Tarihi:9.5.2015

İdeal Tohum Çimlendirme örneği

Fideliğimizden Görüntü

Fideliğimiz..

Tohumluk Fidelerimiz..

Tohum Çimlendirme..

Plastik Bardakta tohum çimlendirme örnek..

Tohum Çimlendirme ideal örnek

Saksıda Çimlendirme

Tohum Çimlendirme Örnekleri

Tohum çimlendirme

Tohum Çimlendirme örnek..

Tohumdan, fideye örnek..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

“TOHUM ÇİMLENDİRMEDE YARDIMCI BİLGİLER” için 1 Yorum

  1. Mehmet UZUN dedi ki:

    çok güzel bir şekilde açıklamışsınız, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Artık günümüzde yerli sebze ve meyve bulmak çok zor, ürünlerin bir çoğu GDO lu ürünler. Tohumdan nasıl fide çıkaracağımız sizin değerli açıklamalarınız ile bilgilendirilmiş olduk. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Yorum yapın